123-456-7878

Yıpranma Payı Bizim Hakkımızdır !

Deniz İşçileri Platformu December 07, 2020

2008’de yapılan bir düzenleme ile 45 iş kolu yıpranma payından istifade etmekte fakat ağır iş şartlarında çalışan, ölme, yaralanma riski taşıyan, sağlıklarını kaybetme sıkıntısı yaşayan denizciler bu meslek grupları içinde yer almamaktadır.

Sağlıklarını kaybetme riskine karşı her 2 yılda bir detaylı sağlık muayenesinden geçen denizciler özlük hakkı olan yıpranma payından mahrum bırakılıyor. Yıpranma payı hakkının kaldırılması denizcilerin yaşamlarının devlet tarafından ne kadar önem verildiğinin de bir kanıtı.

Denizcilerin yıpranma payının kaldırılmasına karşı dönemin Çalışma Bakanı tarafından verilen yanıt, söz konusu hakkın “Olağanüstü yıpranmayı gerektiren meslekler için düşünüldüğü” şeklinde olmuştu.

Yıpranma payı geçen her 360 gün çalışmaya karşılık 90 gün itibari hizmet süresi kazandırıyordu. Yani 12 ay çalışan bir denizci 15 ay çalışmış sayılıyordu. Bu düzenleme ile denizcilerin elinden hakları alındı ve itibarsızlaştırıldı.

Diyetisyenler yıpranma payı alabilecekken gemi adamları niçin alamıyor? Bizler mesleğimiz icra ederken yaralanıyoruz, denizin ortasında zamanında müdahale edilemediğinden ölüyoruz biz, ölüyoruz, kimi zaman cenazemiz bile yurda gelemiyor!!

#denizcilereyıpranmapayıgerigelsin

Share This

Denizcilerden Açık Mektup:

Deniz İşçileri Platformu February 09, 2022

MV ULA MÜRETTEBATI ÖZGÜRLÜKLERİNE KAVUŞTU!

Deniz İşçileri Platformu July 25, 2021

Dünya Denizciler Günümüz Kutlu Olsun.

Deniz İşçileri Platformu July 25, 2021