İhmaller Yüzünden Bir Deniz İşçisi Daha İş Cinayetinde Hayatını Kaybetti

Deniz İşcileri June 18, 2024

Armador Denizcilik'e (EOS Group) bağlı OCEAN S isimli geminin kreyninin kırılması sonucu liman operatörü Mehmet Şah Ece, iş cinayetinde hayatını kaybetti. 

 

Haziran 11, 2024 tarihinde, ICC Group'a ait Güllük limanında çalışan Mehmet Şah Ece, Ocean-S isimli geminin kreyninin sorunlu olduğu için kreyne çıkmayacağı limana bildirmesini ragmen liman otoriteleri tarafından zorla kreyne çıkartıldı.Mehmet Şah Ece zorla çıkarıldığı vincin içerisinden vincin bakımsız olduğunu gösteren videolar çekti. 

 

​​​​"VİNÇTE AŞIRI BİR SES VAR"

Vinç operatörü Mehmet Şah Ece, yaşanan kazadan önce çektiği videoda "Vinçte aşırı bir ses var, ha kopacak ha kopacak gibi gözüküyor" diyerek vinci gösteriyor. Ece'nin "Kapı iyi kapanmıyor, aralık oluşmuş. Menteşe kırılmış galiba. Çok ses var, çok sıcak, pervane de çalışmıyor" diyerek ihmalleri anlatması dikkat çekiyor. 

 

Savcılığın yaptığı ilk incelemeler sonrası geminin %30 kusurlu bulunduğu, kusurun çoğunluğunun kullanıcı hatasına bağlı olduğu ifade edildi. Soruşturma evraklarındaki bu ifadelere Mehmet Şah Ece’nin ailesi ve avukatı tarafından hukuken itiraz edilirken, gemi limandan apar topar yollandı.

 

VİNCE ÇIKMAK İSTEMEDİ, TEHDİTLE ÇIKARTILDI

 

Ece'nin 'kaza' yaşanmadan önce vince çıkmak istemediğini ve vinçlerdeki çatlamaları iş arkadaşlarının bulunduğu gruba gönderdiğini ancak buna rağmen 'tutanak tehdidi' ile vince çıktığını söyleyen aile üyeleri tekrar inceleme talep etti. 

 

Ece'nin yakınları geminin limandan ayrılması durumunda ihmallerin saklanacağı ve ölümün üstünün kapatılacağını söylüyor.

 

Geminin kreyninin kırılmasında ölen işciye kusur bularak örtbas mı edilmeye çalışılıyor? Gemi ve liman şirketleri korunmaya mı çalışılıyor? Bu tarz gemilere tersanelerde nasıl bakım yapılıyor ve nasıl denetimlerden geçiyor? Liman otoriteleri çalışılacak kreyleri neden denetlemiyor? Bir işçi sorunu bildirmesine rağmen tehdit ile nasıl ölüme gönderilir? Hesap vereceksiniz!

134 Görüntülenme

Share This