123-456-7878

Ne Can Güvenliğimiz Var,Ne De Malımızın Bir Değeri!

Deniz İşçileri Platformu December 07, 2020

Devlet denizcilerin yıpranmadığını savunsa da gerçekler apaçık ortada. Korsanların maksadına göre “adi hırsızlık” olarak nitelendirilen, denizcilerin uğradığı saldırıda yine gördük ki; NE CANIMIZIN NE MALIMIZIN DEĞERİ VAR.

Son olarak dün saat 03:00’da Konakri Ginea demir yerinde TANGO REY isimli kuru yük gemisi mürettebatının zorla paraları ve bilgisayarları gibi şahsi eşyalarının çalındığı bildirildi. Gemi şu an limanda ve denizciler güvende. Şimdilik! Çünkü denizcilere yapılan ilk saldırı bu değil.

Devletler korsan saldırısı, haydutluk, hırsızlık vb. olaylar için denizcilere her hangi bir güvence oluşturmuyor.Her sene yüzlerce denizci Aden Körfezi’nde, Somali’de Nijerya’da yani Doğu ve Batı Afrika’nın her yerinde saldırıya maruz kalıyor, kaçırılıyor, gaspa uğruyor. Ek olarak devletlerin kirli siyasetleri sonucu açık denizlerde (Son olarak Akdeniz’de*) uğradıkları saldırılar ve tacizler de cabası.

Denizciler, devletlerin ve şirketlerinin kazancına kazanç eklemelerini sağlarken saldırıya uğruyor,travmatik sorunlar yaşıyor, öldürülüyor. Kimi zaman çalınan eşyalarımız olurken, kimi zamansa çalınan yaşamlarımız oluyor. Bu yaşadıklarımız, korku ve endişe yaratıyor. İntihara sürükleniyoruz. Daha geçen gün Kilyos açıklarında bir denizci kamarasında kendini astı. Ve devletlerin bize sağladığı hiç bir güvence yok!

Elbette gördüğümüz şiddetin bir telafisi olamaz. Fakat bu zararlarımızı kim karşılayacak ? Hayatlarımızla ödemek zorunda olduğunuz bedeller ile karşılaşıyoruz, karşılığında ise “denizcilerin yıpranmadığı” söyleniyor. Ve haklarımız elimizden alınıyor. Biz denizcilere korsanlar kadar zarar veren bir şey varsa o da yıpranmadığımızı söyleyenlerdir. Fakat ne onlardan ne de devletlerin bilerek bitirmediği korsanlıktan KORKMUYORUZ.

Güvence sağlanmasını, Saldırıların durmasını, Zararlarımızın karşılanmasını ve HAKKIMIZI İSTİYORUZ !#DenizcilereGüvence#DenizcilerYıpranıyor#DenizcilereYıpranmaPayıGeriGelsin#KorsanlığaHayır

Share This

Denizcilerden Açık Mektup:

Deniz İşçileri Platformu February 09, 2022

MV ULA MÜRETTEBATI ÖZGÜRLÜKLERİNE KAVUŞTU!

Deniz İşçileri Platformu July 25, 2021

Dünya Denizciler Günümüz Kutlu Olsun.

Deniz İşçileri Platformu July 25, 2021