123-456-7878

LERIK Gemisi'nin Yalaka Kaptanı Denizcilere İftira Atıyor !

Deniz İşçileri Platformu January 28, 2021

Lerik gemisi'nin armatör yalakası kaptanı Fədai Səfərov, gemi mürettebatını yalan söylemekle suçluyor. 20 aydır denizcilerin maaşlarının üstüne yatan Palmali Shipping'in bol miktarda kumanya sağladığını, denizcilerin boş kumanyalığı gösterdiği görüntülerin yalan olduğunu söylüyor.

"Gemiye "S.O.S HELP, NO SALARY, NO FOOD" pankartını asma fikri Kaptan Fadai Safarov'a aitti. Bizler gibi aç, susuz, ışıksız kaldı. Ancak şimdi karada duruyor."

https://youtu.be/7FbWRT0d5O4

Lerik Gemisi'nde direnmeye devam eden Denizci Tural Farziyev anlatıyor:

"Buzdolabının boş olduğunu kendiniz gördünüz. Yiyecek kaynakları tükendi. Yemek bize bir haftalık gecikmeyle geliyor. Haftada beş gün aç kalıyoruz. Bir hafta mangalda patates yedik. Su ısıtıcısını ızgarada kaynattık. 27 Mayıs'tan beri burada klima görmedik. Yaz sıcağında günde sadece bir saat uyuyabiliyorduk. Dışarısı 45-50 dereceydi. Gemi demirdi, güneş sıcaktı ve içimizdeki ısıdan ölüyorduk. Bu adam çok zorluklar gördü ama şimdi yalan söylüyor. Gemiye "S.O.S HELP, NO SALARY, NO FOOD" pankartını asma fikri Kaptan Fadai Safarov'a aitti. Bizler gibi aç, susuz, ışıksız kaldı. Ancak şimdi karada duruyor. Gemideki diğer mürettebat da dışarı çıktı ve Tural Farziyev'in yalan söylediğini söyledi. Neden sadece bir kişi konuştu? Sahte videolar yapıp paylaşarak değil. Bir kişi gerçeklere sahip olmalıdır. Gerçeklerden bahsediyoruz. Haklarımızı talep ediyoruz. Bunu bir önceki röportajda söylemiştim. Evimde ağır hasta bir insan var, tedavisi için evden ayrıldım, maaşımı ödesinler, paramı talep ediyorum. Denizcilik işi çok zor. Herkesi ölümle tehdit edebilirsin ama denizciyi değil. Bir başvuru yazıyor, ölüm cezası imzalıyor ve gemiye biniyoruz. Ölümdeyiz. Yani kimse buraya zevk için çalışmaya gelmiyor. On yedi aydır aileme hiçbir şey gönderemedim. Bir yıldan fazla bir süredir maaş almıyoruz. Böyle bir adaletsizlik olamaz. "

https://www.youtube.com/watch?v=If0puDCXGV4

"Kaptan tarafından yayınlanan video gerçeği yansıtmıyor"

Azerbaycan Denizciler Destek Kamu Birliği Başkanı İlham Nasirov da konuyla ilgili şu
yorumu yaptı:

 Geçen sefer, ısrarımızdan sonra Lerik ve diğer gemilere 700 dolarlık yiyecek verildiğini söylemiştim. Yiyecekler geç teslim ediliyor. Burada yiyeceklerde anlaşmazlık yok. Son yaptığım açıklamada sesimizi yükselttikten sonra az miktarda yemek getirildiğini ve konuyu duyuracağımızı söyledim. Kaptan tarafından yayınlanan video gerçeği yansıtmıyor. Şirketin yönetimi denizcilere kayıtsız. Sadece yemek değil, maaşlar, yakıt ve diğer şeyler de var.

Shovket Alekperova gemisi'ndeki denizciler de yaşadıklarından müzdarip

‘‘14 aydır buradayız, sadece hastaneye giderken karaya ayak bastım’’

Azerbaycanlı Aziz Bedirov, kimyasal yük gemisi olan gemide 14 aydır mahsur kalmış durumda. Şirkette parası olduğunu ve parasını alana kadar gemiden ayrılmayacağını belirten Bedirov, ‘‘Diğer arkadaşlarım da ben de paramızı almak istiyoruz. Ne hükümet ne de şirket bizim mağduriyetimizi çözmek için uğraşıyor’’ dedi.  

Geminin yanaştığı ilk günlerde 12 kişi olan mürettebattan kaptan da dahil olmak üzere beş kişi ayrılmış.  Bedirov, gemide kalmalarının sebebini, “Bizim baktığımız ailemiz var. Parayı onlara harcıyoruz. Gidecek bir yerimiz yok. Aşçıbaşımız öğrenci. Gemide okul parasını kazanmak için çalışıyordu. Şimdi okuluna gidemedi’’ diyerek açıkladı. 

Mağdur olanlar sadece Shovket Alekperova gemisindekiler değil. Mübariz Mensimov’a ait beş gemi daha Zeytinburnu açıklarında bekliyor. 60’tan fazla kişinin mağdur olduğunu belirten Bedirov, sorunlarının bir an önce çözülmesini istedi.  

Azeri milyarder Mübariz Mensimov’un, pek çok gemisi bulunuyor. Türkiye’deki yatırımlarıyla da bilinen Mensimov, 2020’nin Mart ayından bu yana FETÖ üyeliği nedeniyle tutuklu. 

Share This

Denizcilerden Açık Mektup:

Deniz İşçileri Platformu February 09, 2022

MV ULA MÜRETTEBATI ÖZGÜRLÜKLERİNE KAVUŞTU!

Deniz İşçileri Platformu July 25, 2021

Dünya Denizciler Günümüz Kutlu Olsun.

Deniz İşçileri Platformu July 25, 2021