Denizcilerden Açık Mektup:

Deniz İşçileri Platformu February 09, 2022

Çok güvenli görünüyorsunuz! Fakat sanmayın ki bu böylece devam edecek! Öfke ve nefret büyük geminizin makine dairesinde terden geberenlerle birleşecek, biliyorum..

ARMATÖRLERİN HESABINI ÖDEMEYİ REDDEDİYORUZ!

Öncelikle, 2022 yılının ilk ayı biterken, yeni yılın bize dalga dalga büyüyen bir emek mücadelesi getirdiğine şahit oluyoruz. Elde edilen her zafer, haneye yazılan her kazanım millerce uzaklıktaki milyonlarca emekçiye umut olmaya devam ediyor. Denizciler olarak bizler de emekçiler için ekmek kadar, su kadar yaşamsal olan bu umut dalgasından dünyanın dört bir yanında haberdar oluyor, direnişe ve umuda ortak oluyoruz. Direnenlere selam olsun!

Bizler gemilerin bakım-tutumunu yapan yağcı ve gemiciler, sevk ve idaresinden sorumlu kaptanlar, makinesini çakan mühendisler, hizmet üreten mutfak personelleriyiz. Son dönemde gündemimize giren yeni bir düzenleme taslağının kaygısını yaşamaktayız. Bizler henüz 2008’de elimizden alınan yıpranma paylarımızdan vazgeçmemiş, her fırsatta bu hakkımızın iade edilmesi için mücadele ediyorken, tepeden inme bir şekilde hak kayıplarıyla dolu bir tasarı önümüze konmasını kabul etmiyoruz, reddetiyoruz.

DENİZCİLERİ SÖMÜREN ARMATÖR-DEVLETİ REDDEDİYORUZ…

Açık şekilde sahipsiz, örgütsüz, bilinçsiz ve doğal olarak güçsüz gördüğünüz, kendi çıkar ve isteklerinize hizmet eden düzenlemelerinizi rahatça dayatıp kabul ettirebileceğinizi sandığınız biz, denizciler sizin bu yanılgınızın aksine emeğinin onurunu savunmaktan aciz insanlar değiliz. Bu yanılgıyla atılan her adım bizim kararlı direnişimizle karşılaşarak boşa düşecektir. Yıllardır süre gelen örgütlülük ihtiyacını pratikte açığa çıkartmaya başlayan, denizcilik mesleği içindeki “okulculuk”, “hemşericilik”, “makineci”, “güverteci” gibi basit ayrıştırma tuzaklarına düşmekten arınmış, deniz mücadelesi çatısı altında birleşmenin ve örgütlenmenin gücünü özümseyen denizcileriz. Artık daha fazla hak kaybına tahammülümüz yok. Örgütleniyoruz!

DENİZCİLERİ SÖMÜREN TASARIYI REDDEDİYORUZ…

Armatörler kazançlarına kazanç katarken, yıllar önce kazanılmış işçi hakkı olan işçi sigortasının denizciler tarafından ödemenme zorundalığını reddetiyoruz. Bu tasarıyı hazırlayan ve bize dayatan aklınızda daha neler var merak ediyoruz. Bir sonraki adımınız, denizcilerden gemide yedikleri yemeğin parasını talep etmek mi olacak? Yoksa maaşlarımızdan çamaşırhane kullanım ücretimi keseceksiniz? 2008’den gelen bu zalim cesaretiniz önümüze daha ne tür hak kayıpları çıkartacak? Uzakyola geçişlerde ise hizmet sürelerini uzatmanızın sebebi, denizcileri sömürü çarkınızın garantörleri haline getirmek mi?

Bu tasarınızın iki yüzlü politikalarınızın sonucu olduğunu, armatörlerin çarkına zeval getirmeden, denizcilerin yıpranarak kazandığı paralardan haraç kesmek amacıyla hazırlandığınızı görüyoruz. Her kontrat başında önümüze çıkan otomatik BES kesintisinden de anladığımız üzere devlet olarak Bireysel Emeklilik Sistemi’ni yaymak için hem otomatik katılıma izin veriyor hem de %25 devlet katkısıyla teşvik ediyorsunuz. Öyleyse soruyoruz; neden yabancı bayraklı gemilerde çalışan denizcilerden 4B sigortasını kendisinin yatırmasını zorunlu hale getiriyorsunuz? Bizim sigortamızı, geleceğimizi çok önemsiyorsanız neden bunu 2015’de olduğu gibi armatörlerin yatırmasını zorunlu kılmıyorsunuz? Nerden bakarsak bakalım iki yüzlü ve sermayeyle kol kola bir tasarı olduğunu görüyoruz.

İŞ CİNAYETLERİNİN NORMALLEŞMESİNİ REDDEDİYORUZ…

Henüz geçmişteki iş cinayetlerinin yasını tutamadan, öfkesi dinmeden son bir haftada 3 denizci arkadaşımızı daha kaybettik. Artık bir sabah yan yana kahvaltı ettiğimiz meslektaşımızın öğleden sonra cesedini kumanyalığa taşımak zorunda kalmak istemiyoruz. 

Yasalar bizim daha rahat sömürülmemiz için mi çıkartılıyor? Armatörlerin ödemekten kaçmak için kırk takla attığı vergiler denizcilerden mi elde edilmek isteniyor? Denizci ölümleri hakkında bir şey yapmayışlarının sebebi armatör ve devlete külfet olması mı? Aslında mesleğimizi yaparken can güvenliğimizi sağlayacak adımlar atmaktan ziyade yıpranma payını kaldırmalarından bu soruların cevabını açık şekilde görüyoruz.

Öyleyse sizler de bizim, emeğimizin onurunu koruma noktasındaki kararlı duruşumuzu görün. Bu tasarı hiçbir meslek grubu tarafından kabul edilmeyeceği gibi, #YıpranmıyoruzÖlüyoruz diyen biz denizciler tarafından da kabul edilmeyecektir. 

Direneceğiz! iş cinayetlerine, yeni hak kayıplarına, terk edilmelere, maaş gaspına, sömürüye karşı direneceğiz! Reddedeceğiz!

Çok güvenli görünüyorsunuz! Fakat sanmayın ki bu böylece devam edecek! Öfke ve nefret büyük geminizin makine dairesinde terden geberenlerle birleşecek, biliyorum..

Ulrike Meinhof

72 Görüntülenme

Share This