123-456-7878

İşçi Haklarının Ağır bir İhlali: DENİZCİLERİN TERK EDİLMESİ!

Deniz İşçileri Platformu December 07, 2020

İstanbul’da terk edilen gemi vakalarında artış var. Sadece İstanbul’da 14 terk edilme vakası bulunuyor. Bu yıl eklenen 45 yeni terk edilme ile dünya genelinde aktif 225 terk edilme vakası olduğu öğrenildi.

Bu seneki terk edilme vakalarında, Malta'da kayıtlı bir Türk-Azerbaycan şirketi olan Palmali Shipping'e ait 7 tanker yer alıyor. Şirketin CEO'su ve kurucusu 15 temmuz olaylarıyla bağlantısı nedeniyle Mart ayında tutuklanmıştı.
 

Uluslararası Çalışma Örgütü'nün resmi veritabanı tarafından takip edilen, Londra'dan Matthew ve Eliza Ader’ın oluşturduğu, her ay güncellenen, denizcilerin terk edilme vakalarının bulunduğu haritada tüm gerçekler gösteriliyor. Mürettebatın en çok terk edildiği noktalar Sharjah, İstanbul ve Malta... Verilere göre son yıllarda Sharjah kenti terk edilmiş gemiler için küresel toplamın% 12'sini oluşturuyor.Milliyet açısından ise Hintli ve Ukraynalı denizciler en çok terk edilmeye maruz kalıyor.

Denizciler artık “Denizcilik Çalışma Sözleşmesi” kapsamında yeni finansal güvencelere sahip olsalarda onları asıl koruyan örgütlü olmalarıdır. Hak gaspına uğramamak için sendikalı olmak, organize olmak, örgütlenmek denizcilik için başlı başına bir gereksinimdir. #TERKEDİLİYORUZ#YIPRANIYORUZ#denizcilereyıpranmapayıgerigelsin Aylık güncellenen terk edilme verilerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. ⤵️https://www.arcgis.com/home/webmap/viewer.html...

Share This

Denizcilerden Açık Mektup:

Deniz İşçileri Platformu February 09, 2022

MV ULA MÜRETTEBATI ÖZGÜRLÜKLERİNE KAVUŞTU!

Deniz İşçileri Platformu July 25, 2021

Dünya Denizciler Günümüz Kutlu Olsun.

Deniz İşçileri Platformu July 25, 2021