Deniz İşçileri Platformu Katledilen Denizciler İçin Eylemdeydi

Deniz İşçileri Platformu February 17, 2024

Deniz İşçileri Platformu, İstanbul ve İzmir'de "Batuhan A" ve "Kafkametler" gemilerinde yaşanan iş cinayetine dikkat çekti.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin çağrısıyla İstanbul Kadıköy Rıhtım'da bir araya gelen yurttaşlar, Erzincan'ın İliç ilçesinde bulunan Anagold şirketine bağlı altın madeninde meydana gelen maden çevre ve işçi katliamına tepki gösterdi. "Erzincan İliç'te göz göre göre gelen felaketin sorumluları hesap verecek" pankartı açılan eylemde Deniz İşçileri Platformu da "Madenden Denize Armatör Devlet Öldürüyor" yazılı pankart ile katıldı.

İzmir'de ise Emek ve Demokrasi Güçleri'nin çağrısı ile toplanan işçiler, işçi katliamlarına tepki için bir aradaydı.Çok sayıda siyasi parti, sendika, emek ve ekoloji örgütünün katıldığı eylemde, Deniz İşçileri Platformu "Kafkametler, Batuhan A, İliç, Unutmak Yok Affetmet Yok!" yazılı pankartın yanında Nazım Hikmet'in dizelerinin yer aldığı iki pankart ile katıldı.NE KAZA, NE KADER BU BİR KATLİAM

Dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, tüm ÇED raporlarına ve bilimsel uyarılara rağmen sermayedarlar servetlerini katlasın diye maden ocağının kapasitesini 3 kat arttırılmasına izin verdi. Altın madenin faaliyete geçmesinden bu yana ÇED sürecindeki eksiklikler, açılan davalar ve bilirkişi raporları ile madenin yaratacağı çevresel riskler ve kirlilik defalarca ortaya konmasına, geçtiğimiz yıl meydana gelen kaza ile tonlarca siyanürün toprağa sızmasına rağmen maden aynı koşullarda çalışmaya devam etmiştir.

Aynı sermaye deniz işçilerine gemileri, liman işçilerine limanları ve tersane - gemi söküm işçilerine tersaneleri mezar haline getirdi. Ülkenin dört tarafı deniz mezarlığı ile çevrilmiş durumda!
Standart altı gemiler yüzer tabutlardan farklı değildir. Bu gemilerin Marmara içi dahi olsa denize elverişliliğinin onaylanmaması gerekirdi. Daha önceki yaşanan iş cinayetleri bir ders niteliği olmamış ki devlet, armatörleri korumayı sürdürüyor. Bu tarz gemilerin Liman Devlet denetimlerini ve bayrak denetimlerini nasıl geçtiği açıklanmalıdır. Sorumlular acilen yargılanmalı ve cezalandırılmalıdır. 

Kafkametler'den Batuhan A gemisine, Soma'dan, Ermenek'ten, Torul'dan, Bartın'a ve İliç'e Madenden denize kadar tüm maden ve deniz işçilerinin ölümlerine sebep olanlardan hesap soracağız!

288 Görüntülenme

Share This