Hrant Dink’ten Kafkametler’e Milliyetçilik adalet mücadelesinde bir tehdit

Deniz İşçileri Platformu January 19, 2024

17 yıl önce Agos Gazetesi genel yayın yönetmeni ve gazeteci Hrant Dink ırkçı bir suikast sonucu katledildi. Hrant’ın katili ile sarmaş dolaş fotoğraf çekilen polisler ve yargılama sürecindeki hukuksuzlukla katil Ogün Samast’a bir devlet nişanı takılmadığı kalmıştı. Sonunda 16 yıl 10 ay sonra devlet milliyetçilik nişanını katilin göğsüne onu serbest bırakarak taktı. Ogün Samast artık serbest. Aramızda bir katil dolaşıyor. 

Ogün Samast bu suikasti tek başına planlamamıştır. ‘Vur’ emrini verenlerin somut olarak hangi isimler olduğundan ziyade herkesin bildiği, tetikçinin kim değil ne olduğudur. Tahir Elçi’nin, Uğur Mumcu’nun tetikçileri ile Hrant Dink’ın tetikçileri ulusçuluk, milliyetçilik silahından başkası değildir.

Denizciler ise bu milliyetçilik silahını gemilerde zorla taşıyan bir meslek grubudur. Neredeyse milliyetçiliğin askeriyeden sonra en çok pompalandığı yer gemi ve denizcilik eğitim müfredat sistemidir. Bunun için birbirinden farklı birçok sebep sayılabilir. Gerçek ise milliyetçilik aparatının denizcilerin hak arama mücadelesi önündeki en büyük engellerden biri oluğudur. 

Öyle ki, milliyetçilik aparatı sadece denizciler için değil birçok alana sirayet etmiştir. Yeri geldiğinde toplumsal ayaklanmaları bastırmak, asker ölümlerini kutsamak, işçi cinayetlerini susturmak için çokça kullanılmıştır. Tıpkı asker ölümleri gibi Soma’da, Ermenek’te ölen maden işçilerinin tabutları da milliyetçilerin enstrümanı haline gelen şehitlik kavramı ile örtülerek kutsanmaya çalışılmıştır.

Milliyetçilik aparatı, Kafkametler işçi katliamında yakınlarının cenazeleri çıkartılsın diye açılan çadırın kaldırılması için de kullanılmıştır. Devlete karşı geleni, adaletini sorgulayanı, hak arayanı “teröre hizmet edebilir” bahanesi ile engellemeye çalışmıştır. Dayanışma gösterenler “leş kargası”, “terörist” ve “devlete karşı bir tehdit” olarak yaftalanmıştır.

İşte, devlet katilleri kahraman, hak arayanları ise terörist ilan ediyor. Tıpkı Ogün Samast, Musa Orhan gibi, Kafkametler’in armatörleri ile devlet kurumlarındaki liyakatsizler de aramızda dolaşmaya devam ediyor. Devlet şu zamana kadar Kafkametler konusunda bırakın tek bir kişiyi gözaltına almayı armatörlerin ifadesini dahi almadı. Yani, milliyetçiliğin arkasına saklananlar, işte, o korkaklar; Hrant Dink’in, Tahir Elçi’nin, işçi katliamlarının sorumlusu olanlar, deniz işçilerinin de tetikçisi olmayı sürdürüyor.

Hrant’ın Katili Kafkametler’in Faili

Hrant İçin, Adalet İçin

Buradayız Ahparig

Men Polarys Hay Enk

Em Hemu Hrantın

Hepimiz Hrant’ız, Hepimiz Ermeniyiz

157 Görüntülenme

Share This

8 MART'ın DENİZCİLERİ

Şevin İşlek March 08, 2024

Kadın Denizciler Emek Sömürüsü ve Ayrımcılıkla Mücadele Ediyor

Deniz İşçileri Platformu February 28, 2024

Denizcinin Güvencesi Yok

Deniz İşçileri Platformu February 28, 2024