DENİZ MÜCADELEDİR!

Deniz İşçileri Platformu December 05, 2023

Denizcilik en zor meslekler arasında yer alır. Nitekim zorluğunu sadece denizcilerin boğuştuğu dalgalar değil sektörün yoğun sömürüsü ve iş cinayetleridir. Buna ilave bir de savaş ve korsan bölgelerinde çalışma, siyasi saldırıların ve yaptırımların odağı olması var.

Denizciler Ukrayna-Rusya devletleri arasındaki savaşının tarafsız esirleri oldu. Mayınların tehlikesi bir yana gemiler yaşam mahalinden bile isteye vuruldu. İşgalci İsrail devletinin saldırılarında hedef oldu. Beirut’ta devletin ihmali üzerine limanda büyük bir patlamayla karşılaştı. Sayısız ölüm ve yıkıntılar... Libya devleti tarafından  füze ile vurularak bir gemi batırıldı, gemideki denizciler hayatlarını kaybetti.  Akdeniz’de sayısız gemi basıldı, denizciler silah zoruyla, darp edilerek ters kelepçe ile gözaltına alındı. Yaptırım uygulanan devletlerin denizcileri işsiz bırakıldı. Covid-19 sürecinde “kilit personel” dendi, personel gemilere kilitlendi. Limanlardan çıkışlar yasaklandı. Personel değişimleri yapılmadı. Denizciler gemide Covid-19’a yakalandı, şirket tarafından gizli tutuldu, bilinenlere  tıbbi müdahale sağlanmadı. Korsanlar tarafından kaçırıldı, öldürüldü, haftalarca esir tutuldu. Artık denizcilik, bırakın fırtınaya karşı mücadele etmeyi, hayatta kalmak için devlete, şirkete, kapitalizm’e karşı mücadele oldu.

 

MÜCADELEDE DENİZ İŞÇİLERİ

 

Sömürüye karşı mücadele etmektir denizcilik. FETÖ, derin devlet  ve şirket üçgeni arasında Mübariz Mansimov’un gemilerinde terk edilen Denizciler ile dayanışma ilişkisi  kurduk. Onların maaşlarını almaları ve eve dönmeleri için geniş çaplı kampanyalar düzenledik. Zeytinburnu’nda demirde 1 yılı aşkındır mahsur kalan Denizciler sonunda evlerine döndüler.

 

MV Ula Gemisi’nin Kuveyt’te terk edilişini gazetelerde hatta televizyonlarda yayınlattık. Hashtag eylemleri ile seslerine ses kattık. Denizciler 1 yıla yakındır gemide mahsurken, yükselen kamuoyunun güçlü sesi ile sonunda evlerine döndüler.

 

İşçi Emekçi Mitingi’de “Yıpranmıyoruz, Ölüyoruz” sloganımızı denizlerden karaya taşıdık. Sayımız azdı fakat sesimi gürdü. Katledilen denizci kardeşlerimizi, abilerimizi andık.

 

Uğur Kır’ın katledilişinin ardından Liman Başkanlığı’nın önüne “Kaptan Uğur Kır Katledildi” yazdık. Ne Mustafa Koç, ne Uğur Kır, ne Sinan Karabulut, ne Can Evren… iş cinayetinde katledilen hiçbir arkadaşımızı unutmadık. Ölümüne sebep olanları da asla affetmeyeceğiz.

 

Yeni sömürü yönetmenliğine karşı denizcilerden açık mektup gönderdik. Hak kayıplarına karşı sömürü yönetmenliğine karşı hep birlikte sesimizi yükselttik. Daha bir çok eylemselliği hep birlikte başardık.

 

Bizler sadece fırtınalara karşı durmadık, biz fırtına olduk sömürünün karşısında durduk. Ağır iş yükünün, mobbingin, maaş gaspının, terk edilmenin, iş cinayetlerinin karşısında durmakta da kararlıyız. Deniz mücadeledir ve mücadele en iyi  örgütlü bir şekilde verilir. Hadi, sen de Deniz İşçileri Platformu’nda örgütlen.

122 Görüntülenme

Share This

8 MART'ın DENİZCİLERİ

Şevin İşlek March 08, 2024

Kadın Denizciler Emek Sömürüsü ve Ayrımcılıkla Mücadele Ediyor

Deniz İşçileri Platformu February 28, 2024

Denizcinin Güvencesi Yok

Deniz İşçileri Platformu February 28, 2024