1 MAYIS TUTUKLAMALARINA KARŞI

Deniz İşcileri May 03, 2024

Toplam 5 gemide (Bilal Bal, Candy, Maestro, Kafkametler, BatuhanA) yaşanan işçi katliamlarında 47 denizci hayatı kaybetti. Buna rağmen açılan davalarda hiçbir sorumlu ceza almadı. Çünkü devletin hukuku sermayedarlarını korumaktan ibarettir.

Öyle ki, devlet, tüm bu adaletsizliklere karşı 1 Mayıs'ta Taksim'de bulunmak isteyenleri şiddetle gözaltına alırken denizcileri katleden armatörlerin hep yanına bıraktı.

Sadece armatörlerin yanına bırakmadı. Denizcilerin cansız bedenlerini de denizin altında bıraktı. Kimi cenazeleri kıyıya vurdukça topladı. Kimi denizciyi ise battığında kaybolmamak için kendisini bağladığı yataktan çözdü aldı, kimisi ise aylardır, yıllardır kayıp.

3 gündür gözaltı süreleri uzatılan 35 kişiye ilave 47 kişi daha sabah baskınlarıyla gözaltına alındı. Bir de utanmadan bakanlık tarafından provoke edici bir dil ile işkence görüntüleri servis edildi. Adalet isteyenlerin tutuklandığı, katillerin ise rahatça yaşadığı bir hukuk sisteminin adil olmadığını görüyoruz. Buna karşı mücadele etmekten başka şansımız yok.

Gözaltılar derhal serbest bırakılmalıdır. Taksim iradesine sahip çıkan tüm insanları selamlıyoruz.

#TaksimiÖzgürBırak 

#1MAYIS 

#1MayısTaksimdir

#1MAYIS2024 

#filistinmücadelesiyargılanamaz

#İsrailleTicaretiKes

77 Görüntülenme

Share This